top of page

TÜBİTAK Liselerarası Proje Yarışması

18.03.2021


Değerli Dostlarım,

TÜBİTAK Liselerarası Proje Yarışması İzmir Bölge Sergisine davet alan projelerin bilgisi okulumuza ulaşmıştır. Sergiye davet alan proje sayısı itibarıyla bu yıl okul tarihinin en iyi sonucunu elde ettik. Hazırladığımız 30 projenin 21’inin davet edilmesiyle büyük bir gurur yaşadığımızı sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle matematik, fizik, kimya ve biyoloji alanlarında gönderdiğimiz 14 projenin tamamının davet edilmesi olağanüstü bir durumdur.

Özel Ege’nin bilim geleneğinin yaklaşık 23 yıllık bir çabanın sonucu olduğunu ve sadece belli öğretmenler ile öğrencilerin kişisel girişimlerinin değil kurumsal bir çalışmanın neticesi olarak ortaya çıktığını özellikle ifade etmeliyim. Bu vesileyle ülke genelinde sayısız kurumun herhangi bir bilimsel proje hazırlamaksızın eğitimde yıllar geçirdiğini üzülerek anımsatmam gerekiyor. Doğrusu bilimsel çalışmaların çok önemli olduğunu, gençlerimizin bu alanda itinalı bir şekilde yetiştirilmeleri gerektiğini, analitik düşünme becerisine yatırım yapmaya ihtiyacımız olduğunu ve kulağa hoş gelen pek çok benzeri ifadeyi her gün duyuyoruz. Kanaatim odur ki bu ülkede eğitimde söylenmesi gereken her türlü doğru ve güzel söz söylenmiştir. Lüzumlu olan artık daha fazla gösterişli ifadeler kullanmak değil bunları hayata geçirecek kurumlar kurmak ve yaşatabilmektir.

Ülke genelinde bugüne kadar 4 altın, 8 gümüş, 10 bronz madalya ve 3 teşvik ödülü kazanan, ayrıca 24 defa ülke finaline / sergisine katılan Özel Egeliler hepimizin göğsünü kabartmıştır. Ek olarak -ulusal madalya almasa da- bölge sergilerinde yüzlerce bilimsel çalışması sergilenen öğrencilerimizin çabası, ödül alan arkadaşlarının emeği kadar takdire şayandır.

Tevazuyla ama özgüvenle ifade etmeliyim ki “bilim ve liderlik okulu” olarak kendini tarif eden Özel Ege Lisesi, yurt içi ve dışı bilim ve proje yarışmalarına öğrenci hazırlama hususunda Türkiye’nin önde gelen birkaç eğitim yuvasından biridir. Regeneron ISEF başta olmak üzere dünyanın en saygın bilimsel yarışmalarında ülkemizi temsil etmek üzere TÜBİTAK’tan özel davet alan öğrencilerimiz ve bu yarışmaların ödül törenlerinde Türkiye’yi temsil eden okulumuz sadece bizlerin değil şehrimizin ve ülkemizin de iftihar kaynağıdır.

Yıllardan bu yana bilimsel çalışmalarımıza emek veren ve kimileri artık aramızda olmayan, kimileriyle hâlen mesai yaptığımız bütün eğitim yöneticilerimize, öğretmen arkadaşlarımıza, okul dışından katkı sağlayan tüm öğretmen ve akademisyenlere, büyük bir mutlulukla bilimsel iş birliği yaptığımız üniversitelerimize ve onların kıymetli yöneticilerine teşekkürü bir borç bilirim.

Gençlerimiz bilime ve yararlı bilgiye olan ilgilerini sürdürdükçe Türkiye’nin geleceği daha aydınlık olacaktır. Yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi, evlatlarımızı ve ailelerini kutluyor, selamlarımı ve en içten dileklerimi iletiyorum.
Etiketler:

Comments


Öne Çıkanlar
Yakın Tarihliler
Arşiv
Etikete Göre Ara
bottom of page