top of page

Beş Yılda Zirveye Çıktı (Röportaj, 1 Mayıs 2004, Yeni Asır)

 

 

Özel Ege Lisesi, kısa sürede 146 yaşındaki eğitim devi Robert Kolejini bile geride bıraktı.  Eraslan Ailesi’nin yönetimindeki okul, İzmir’deki 300’den fazla lise arasında ÖSS şampiyonu oldu.

 

İnşaat sektörü kökenli Eraslan Ailesi 6 yıl önce devraldıkları Özel Ege Lisesini kısa sürede ülke zirvesine taşıyarak eğitimde İzmir adına örnek bir başarıya imza attı. Geçtiğimiz günlerde Çakabey Kolejini de Önder Esen’den devralan Eraslan Ailesi’ne ait Özel Ege Lisesi, üniversite giriş sınavlarında gösterdiği başarıyla iki yıldır 146 yıllık dev Robert Kolejini bile geride bıraktı.

 

İzmir’in Başarısı

 

Aile adına okul yönetimini yürüten Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan “Hiçbir okulu geçmek gibi bir kompleksimiz yok. Ancak beş yıl gibi eğitim için çok kısa sayılabilecek bir sürede Türkiye’nin gözde okulu olarak gösterilen 146 yıllık Robert Kolejini geride bırakmışsak bu önemli bir başarıdır ve bu gurur okulumuzdan önce İzmir’indir.” diye konuştu. Altı yıl önce ABD’de yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra genç yaşta okulun başına geçen 34 yaşındaki Eraslan, kendilerini kısa sürede başarıya götüren formülleri anlattı.

 

Aile olarak sonradan girdikleri eğitim alanını çok sevdiklerini belirten Eraslan, bu alandaki katkılarını artırarak sürdürmek istediklerini kaydetti. Eğitime kesinlikle ticaret mantığı ile bakmadıklarını ifade eden Eraslan, “Böyle bir niyeti olanlar için eğitim en son yatırım yapılacak alandır. Çünkü bu alanda yatırımın yeri dönüşümü çok uzun sürer. Eğer eğitimde bir an önce geri dönüşüm isterseniz ticarethaneye dönersiniz. Bizim için öncelik bu ülkenin ihtiyacı olan insanları yetiştirmek.” dedi.

 

“Başarımızın temelinde çok gizli sırlar yok. Sadece çok sabırlı bir çalışma var.” diyen Eraslan “Eğitimci olarak çok iyi insanlarla çalışıyoruz. Klasik bir yönetim anlayışımız yok. Kurucunun iki dudağının arasından çıkacak sözlerle karar almayız. Bugün Türkiye’de maalesef öğretmenler eğitimin planlanmasından dışlanmıştır. Talimat ve genelgelerle eğitim verir getirilmişlerdir. Biz kararları her şeyden önce öğretmenlerimizle birlikte alırız.” diye konuştu.

 

Eraslan, bir diğer önemli sırlarınınsa veli veya öğrenciye bağımlı bir eğitim vermemeleri olduğunu kaydetti. “Bir karar alırken veliler ne düşünür, öğrenci kaybederiz. Sonra da maddi kayba uğrarız” gibi bir kaygının içine hiçbir zaman düşmediklerini dile getiren Eraslan “Eğitimin doğrusu neyse onu yaparız.” dedi. Öğrenci seçiminde de çok titiz olduklarını belirten Eraslan şöyle konuştu.

 

Kaliteden Ödün Yok

 

“Her yıl kayıt öncesi sınav açıyoruz. Başarılı olanları kabul ediyoruz. Maalesef her yıl ortalama 125-130 öğrenciyi kabul etmeme durumunda kalıyoruz. Bununla övündüğümüz de anlaşılmasın ancak bize başvuran bir öğrencinin soyadını, ailesinin konumunu, maddi gücünü kriter olarak kabul etmiyoruz. Altı yılda yaklaşık 750 kişiyi kabul etmediğimizi düşünürseniz yıllık okul ücretiyle hesaplandığında eğitim kalitesi için neyi gözden çıkardığımız daha iyi anlaşılabilir. Bunu yapmak zor ancak eğitim için koyduğumuz kurallar konusunda çok tutucuyuz.”

 

Özel Ege Lisesi ve Çakabey Kolejinin tek çatı altında birleştirilmesinin söz konusu olmadığını kaydeden Eraslan, “İki okulun tek ortak özelliği aynı aileye sahip olması. Ancak ikisi de kendi içinde ayrı kültürleri ve işleyişleri olan kurumlardır.” diye konuştu.

 

ÖSS’de Başarının Doğru Adresi

 

Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi istatistikleri Özel Ege Lisesinin başarısını gösteren rakamlarla dolu. Son üç yıldır fen liseleri haricinde üç puan türünde de İzmir ÖSS şampiyonu olan Özel Ege Lisesi, geçtiğimiz yıl da Türkiye genelindeki özel anadolu liseleri arasında ikincilikten birinciliğe yükseldi.

 

146 yıllık Robert Koleji ise Özel Ege’yi bir basamak geriden takip etti. Özel Ege, yine 2003’te fen liseleri hariç ülke genelindeki 6311 lise arasında sayısalda 5., eşit ağırlıkta 3. ve sözelde 2. sırada yer aldı. Okul, son dört yılda üniversite sınavına giren 125 öğrencisinin 123’ünü dört yıllık fakültelere yerleştirdi. Geçtiğimiz yıl Özel Ege Lisesinden sınava giren öğrencilerin %48.8’i Bilkent, Galatasaray, Boğaziçi, İTÜ, Koç, ODTÜ ve Sabancı gibi gözde üniversiteleri kazandı.

 

Rakamlarla Özel Ege Lisesi

Kuruluş Tarihi: 1988

Eraslanlar’a Devir: 1998

İlkokul Öğrencisi: 764

Lise Öğrencisi: 156

Öğretmen: 89

Ortalama Kıdemleri: 22 yıl 

                                 

Yeni lise binasıyla spor ve sağlıklı yaşam merkezi binalarının inşaatının 1-1,5 ay içinde tamamlanacağını belirten Eraslan, “Böylece ikinci spor salonumuz olacak.” dedi.

 

 

 

bottom of page