top of page
Hurriyet_IK_Yeni_ekonomi_28042019_1.jpg

Eğitimin Endüstriyel Hale Gelmesi Tehlikeli (Röportaj, 28 Nisan 2019, Hürriyet)

28.04.2019

 

(Röportaj: Nuran Çakmakçı)

 

Eğitimin Endüstriyel Hale Gelmesi Tehlikeli

Eğitimde 21’inci yılını tamamlayan Yansı Eraslan, eğitime gönül veren, üç kardeşten biri. Endüstri mühendisliği mezunu ancak, biri eğitim alanında olmak üzere üç ayrı yüksek lisansı var. “Hiçbir unvan taşımayı sevmedim, ama eğitim yöneticisi unvanını seviyorum” diyen Yansı Eraslan’ın en büyük şikayeti özel okullardaki hızlı büyüme. 

Eraslan, “Eğitim, başlı başına piyasaya bırakılabilecek bir kurum değil, eğitimin endüstriyel hale gelmesi tehlikelidir” diyor. Yansı Eraslan ile eğitim dünyasını konuştuk:

Yeni Moda Hamburger Okul (Röportaj, 2 Şubat 2018, Hürriyet)

02.02.2018

 

(Röportaj: Mete Tamer Omur)

 

Yeni Moda Hamburger Okul

Kendilerini ‘bilim ve liderlik okulu’ olarak tanımladıklarını belirten Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan, eğitimin gelenekler üzerine inşa edilen bir iş olduğunu söyledi. “Bu felsefeyle hareket ediyoruz” diyen Eraslan, ancak bugün ‘hamburger okul’ modeliyle eğitim sektörünün zehirlendiğini savundu

 

Özel Ege Lisesi... Dünyanın her yerinde rahatlıkla yaşayabilecek, ulusal değerlerine bağlı, geleceğin güvenilir liderlerini yetiştirmeyi kendine misyon edinmiş bir kurum. “Mezunlarımızın siyasetten iş dünyasına, akademik çevreden fikir dünyasına kanaat önderliği yapacak yurttaşlar olmasını hedefliyoruz. Çevresini ve ülkesini bir üst eşiğe taşıma tutkusu olan, dönüştürücü lider adayları yetiştirmeye çalışıyoruz” diyen...

Türkiye, 'commodity' kafasından çıkmalı (Röportaj, 04 Kasım 2016, Dünya Gazetesi)

 

04.11.2016

 

(Röportaj: Kezban Karaboğa)

 

Türkiye, 'commodity' kafasından çıkmalı

 

Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan, "Commodity, katma değeri olmayan üründür. Otuz yıl önce otomobil lükstü, artık 'commodity'. Türkiye, bunu aşmalı. Bunun için ‘üstüne vazife olmayan işleri’ yapan gençler yetiştirmeliyiz" dedi.

 

'Eğitim hazım işidir', 'Eğitim, piyasaya bırakılamaz', 'Türkiye, 'commodity' kafasından vazgeçmeli', 'Eğitim işi tamamen, paranın niceliğin ön plana çıktığı bir alan haline geldi'. Her birini ayrı ayrı başlığa çekebileceğim bu tespitler Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan'a ait. Özel Ege Lisesi, İzmir'de yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren...

Aklı Özgür Bireyler Yetiştiriyoruz (Röportaj, 29 Ağustos 2016, Haber Türk)

 

29.08.2016

 

(Röportaj: Melis Apaydın İde)

 

Aklı Özgür Bireyler Yetiştiriyoruz

 

Özel Ege Lisesinin Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan, “Birinci olmaya falan çalışmıyoruz, işimizi çok iyi yapmaya çalışıyoruz. Başarılı okul, iyi okul demek değil. Ama iyi okullar kesinlikle çok başarılıdır. En büyük vazifemiz akılları özgürleştirmek” dedi.

 

Akademik ve sosyal başarılarıyla İzmir’in önde gelen okullarından olan Özel Ege Lisesinin Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan, okulların en büyük vazifesinin akılları özgürleştirmek olduğunu söyledi. Özel Ege Lisesinin tipik bir Anadolu okulu olduğunu vurgulayan...

Okul Seçerken Kütüphanesinin Kalitesine Bakın (Röportaj, 17 Nisan 2015, Haber Türk)

 

17.04.2015

 

(Röportaj: Murat Ervin)

 

Bornova Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan :  “Sadece öğretim yapan bir okul başarılıdır.  İyi okulda ise sosyallik de vardır.”

 

Okul Seçerken Kütüphanesinin Kalitesine Bakın

 

Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan, iyi okul ile başarılı okul arasında fark olduğunu söyledi.  Velilere de okul seçimi konusunda...

Hamburger Modeli Bir Tuzak (Röportaj, 8 Nisan 2014, Haber Türk)

 

08.04.2014

 

(Röportaj: İbrahim Akbulut)

 

Hamburger Modeli Bir Tuzak

 

Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan, dış kaynaklı yatırım fonlarının Türkiye’de büyüyen özel okul pazarına büyük bir ilgi gösterdiğine dikkat çekti.  Anne-babaların içi boş reklamlarla yanlış yönlendirilmeye çalışıldığına da dikkat çeken Eraslan, “Eğitimde hamburger modeline karşı dikkatli olun.” dedi.

 

Eğitimde "Hamburger Modeli" Uyguluyorlar

 

Eğitim sektöründeki bazı yatırımcıların kısa vadede para kazanmak amacında olduğunu vurgulayan Yansı Eraslan anne-babaların içi boş reklamlarla...

Lider Çocuk Yetiştirmek İstiyorsanız, Mavi Kanlı Çocuk Yetiştirmeyeceksiniz

 

29.11.2013

 

(Röportaj, Kasım 2013, Sofra Grup Dergisi)

 

“Türkiye uzun yıllar, liderlik makamlarını dolduran kişilerin halkı çok da fazla tanımadığı bir ülke oldu.  Dolayısıyla çocuklarımızın öncelikle bu ülkenin gerçekleriyle tanışması lazım.  Modernleşme sürecinde bazı değerleri ihmal ettik; kendi kimliğimizi, kültürümüzü ne kadar unutursak o kadar modernleşeceğimize, gelişmiş ülkelere yaklaşacağımıza inandık.”

 

Özel Anayurt Lisesi adıyla 1987 yılında kurulan ve bir yıl sonra kurucu değişikliğinin ardından şimdiki adıyla eğitim sektöründeki hizmetlerine devam eden Özel Ege Lisesi, İzmir Bornova’da yer alıyor.  Kurulduğu günden bu yana yalnızca İzmir ve Ege’nin değil, Türkiye’nin en başarılı okullarından biri olarak varlık gösteren Özel Ege Lisesinin...

Eraslan, Harvard Kennedy School’un Sorularını Cevapladı

 

31.08.2013

 

Yansı Eraslan, Harvard Üniversitesi John F. Kennedy School of Government (HKS) tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.  Mezunu olduğu okulun internet sitesinde yayınlanan röportajda yaşamının ilk 25 yılı boyunca matematik ve fen bilimlerine yoğunlaştığını belirten Eraslan, bu tarihten itibaren sosyal bilimlerin önemini fark ettiğini ve kişisel ilgi alanını bu doğrultuda çeşitlendirmek istediğini ifade etti.

 

Eraslan, 2005 yılında Uluslararası Eğitim Politikası alanında yüksek lisans yapmak amacıyla Harvard Üniversitesi Eğitim Fakültesine devam ederken Harvard Kennedy School’dan ders almaya ve eğitim fakültesi sonrasında bu kez Kennedy School’da yüksek lisans yapmaya karar verdiğini söyledi.  Yansı Eraslan sözlerine...

Çeyrek Asırlık Okul (23 Ocak 2012, Haber Türk)

 

Özel Ege Lisesi, 25. yılını çalışanları ve öğrencileriyle kutladı. Törende, 10, 15 ve 20. hizmet yılını dolduran çalışanlara plaket verildi.

 

İzmir’in Konak ilçesinde 1987’de açılan, Kahramanlar ve Pınarbaşı yerleşkelerinden sonra 1996-1997 öğretim yılından itibaren Bornova’da eğitim hizmeti veren Özel Ege Lisesi, çeyrek asırlık okul olmanın gururunu yaşadı. Özel Ege Lisesi 25. yıl kutlamalarını okul yerleşkesindeki Yüksel Eraslan Kültür Merkezindeki törenle başlattı. Törene Özel Ege Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Eraslan, Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan, yönetim kurulu üyeleri, eğitim yöneticileri, öğretmenler, okul çalışanları, öğrenciler, veliler ve davetliler katıldı. Kutlamaların yıl boyunca sanatsal, sportif ve eğitime hizmet edecek etkinliklerle süreceğinin ifade edildiği törende çalışanlar da unutulmadı. 10, 15 ve 20. hizmet yılını dolduran çalışanlara plaket sunuldu.

 

Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan çeyrek asırlık eğitim yolculuğunu anlattığı sunumunda Özel Ege Lisesinin liderlik misyonu ile yola çıktığını, okulun kuruluşundan bu yana İzmir ve Ege Bölgesi’nde eğitim kalitesi ve ulusal sınavlarda elde ettiği Türkiye dereceleriyle anıldığını ifade etti.  Yansı Eraslan, 2003 ve 2010’da Türkiye’deki tüm özel anadolu liselerini geride bırakarak öğrenci seçme sınavında Türkiye birincisi olduklarını söyledi.  Bir semt okulundan uluslararası bir okula dönüştüklerinin...

Özel Ege Liderler Yetiştirmek İçin Kuruldu (Röportaj, 2 Kasım 2010, Haber Ekspres)

 

02.11.2010

 

(Röportaj: Emine Kantarcı)

 

Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan:

“Özel Ege Liderler Yetiştirmek İçin Kuruldu”

 

Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan, “Okullar eğitim kurumlarıdır. Sosyal insan yetiştirme görevleri de vardır. Fakat ‘Her şey akademik başarı mıdır?’ veya ‘Okullar özgüveni, sosyal yönü olan, hayatın başka yönleriyle de ilgilenen bireyler yetiştirmeli’ gibi başarıyı biraz da hafife alan, başarının önemini düşürmeye çalışan yaklaşımlarla karşılaştık.  Başarının biraz da su katıp rengini açmaya çalışan girişimlere tanık olduk. Akademik başarı deyince biz hiçbir zaman okulların sadece başarıya endeksli, onun dışında hiçbir uygulamayı ciddiye almayan kurumlar olmasından bahsetmiyoruz. Ama okullar sosyal aktivite cenneti de olmamalı” diyor.

 

İzmir’de üç ayrı kurumun yönetiminde yer alan Eraslan Ailesi ile tanışmamız Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan’ın göreve gelişi ile...

Özel Okullarda Kirli Rekabet - Etik Dışı Taktikle Gelen Başarı (4 Ağustos 2008, Hürriyet)

 

Sınav sistemleriyle ortaya çıkan sorunlara bir yenisi eklendi. Çoğu okul etik dışı taktiklerle başarı puanları üzerinde oyunlar oynuyor.

 

Bazı okulların etik olmayan taktik ve yöntemlerle OKS sınavlarında başarı yansıttığı, ders başarısı düşük öğrencilere kendi okullarının lise kısımlarına devam edeceklerini taahhüt ederek onlara OKS’ye girmemeleri telkininde bulundukları iddia edildi.

 

Etik Olmayan Kural

 

Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan “Eğitimcilerin toplumda model olması lazım. Gayri etik kavramlarla istatistikleri manipüle ederek başarı sağlamak hoş olmuyor. Rekabet etik kurallarla yapılmalı, eğitimdeki bu kirlilik mutlaka önlenmelidir.” dedi.

 

Türetilmiş Başarı

 

Başarı grafiği belirlenirken okulun son beş yılının kıstas alınması gerektiğini...

Beş Yılda Zirveye Çıktı (Röportaj, 1 Mayıs 2004, Yeni Asır)

 

01.05.2004

 

(Röportaj: Erhan Gülenç)

 

Beş Yılda Zirveye Çıktı

 

Özel Ege Lisesi, kısa sürede 146 yaşındaki eğitim devi Robert Kolejini bile geride bıraktı.  Eraslan Ailesi’nin yönetimindeki okul, İzmir’deki 300’den fazla lise arasında ÖSS şampiyonu oldu.

 

İnşaat sektörü kökenli Eraslan Ailesi 6 yıl önce devraldıkları Özel Ege Lisesini kısa sürede ülke zirvesine taşıyarak eğitimde İzmir adına örnek bir başarıya imza attı. Geçtiğimiz günlerde Çakabey Kolejini de Önder Esen’den devralan Eraslan Ailesi’ne ait Özel Ege Lisesi, üniversite giriş sınavlarında gösterdiği başarıyla iki yıldır 146 yıllık dev Robert Kolejini bile geride bıraktı.

 

 

bottom of page