top of page

Çeyrek Asırlık Okul (23 Ocak 2012, Haber Türk)

 

 

Özel Ege Lisesi, 25. yılını çalışanları ve öğrencileriyle kutladı. Törende, 10, 15 ve 20. hizmet yılını dolduran çalışanlara plaket verildi.

 

İzmir’in Konak ilçesinde 1987’de açılan, Kahramanlar ve Pınarbaşı yerleşkelerinden sonra 1996-1997 öğretim yılından itibaren Bornova’da eğitim hizmeti veren Özel Ege Lisesi, çeyrek asırlık okul olmanın gururunu yaşadı. Özel Ege Lisesi 25. yıl kutlamalarını okul yerleşkesindeki Yüksel Eraslan Kültür Merkezindeki törenle başlattı. Törene Özel Ege Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Eraslan, Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan, yönetim kurulu üyeleri, eğitim yöneticileri, öğretmenler, okul çalışanları, öğrenciler, veliler ve davetliler katıldı. Kutlamaların yıl boyunca sanatsal, sportif ve eğitime hizmet edecek etkinliklerle süreceğinin ifade edildiği törende çalışanlar da unutulmadı. 10, 15 ve 20. hizmet yılını dolduran çalışanlara plaket sunuldu.

 

Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan çeyrek asırlık eğitim yolculuğunu anlattığı sunumunda Özel Ege Lisesinin liderlik misyonu ile yola çıktığını, okulun kuruluşundan bu yana İzmir ve Ege Bölgesi’nde eğitim kalitesi ve ulusal sınavlarda elde ettiği Türkiye dereceleriyle anıldığını ifade etti. Yansı Eraslan, 2003 ve 2010’da Türkiye’deki tüm özel anadolu liselerini geride bırakarak öğrenci seçme sınavında Türkiye birincisi olduklarını söyledi.  Bir semt okulundan uluslararası bir okula dönüştüklerinin altını çizen Eraslan, “1420 öğrencimiz, çalışanlarımız ve ailelerimizle birlikte 25. yılı karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 

Derecelerle Anılıyor

 

Son on yılda liseden mezun olan her dokuz öğrenciden biri üniversite seçme sınavlarında ülke genelinde ilk bin öğrenci arasında yer aldı. 2000’den bu yana mezun ettiğimiz öğrencilerimizin %99.5’i üniversitelere yerleşti.” dedi.

 

Türkiye’de yaklaşık 18 bin ilköğretim okulu olduğunu belirten Yansı Eraslan, “Ülkedeki yüz ve daha fazla sayıda öğrencisi bulunan okullar içinde geçen yıl Türkiye dokuzuncusu olduk. Çalışmalarımızın bir de bilim boyutu var. Bugüne kadar TÜBİTAK İzmir Bölge Sergisi’ne 73 projemiz davet aldı. Ülke genelinde 12 madalya kazandık, 10 kez de ülke finaline ve proje sergilerine katılma hakkı elde ettik.” diye konuştu.

 

Çocuklarımız Geleceğin Lideri

 

Uzun vadede neleri hedeflediklerini anlatan Yansı Eraslan, “Çocuklarımız Özel Ege’den mezun olduğu zaman onların siyasette, kamu yönetiminde, iş dünyasında, medyada, akademik dünyada, sivil toplum ve fikir dünyasında kanaat önderliği yapacak, dönüştürücü liderler olmalarını istiyoruz. İnsanlığın ve ülkemizin mühim meselelerini çözmelerini istiyoruz. Dimağı hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek istiyoruz.” dedi.

 

Başarı Üstüne Başarı

 

Özel Ege Lisesindeki sporcu öğrenciler 1997-1998 yılından bu yana takım hâlinde 31 İzmir şampiyonluğu, 29 İzmir ikinciliği, 28 İzmir üçüncülüğü, bir Türkiye şampiyonluğu, bir Türkiye ikinciliği, 4 Türkiye üçüncülüğü, bireysel olarak da yüzlerce madalya kazandı.

 

2010-2011 öğretim yılında 6 spor branşında 22 okul takımı sahaya çıktı. Değişik yaş gruplarından 300’e yakın lisanslı sporcu oyuncular, çeşitli müsabakalara katıldı.

Satrançta ulusal çapta derece alan, millî takımda yarışan öğrenciler Özel Ege Lisesine gurur yaşattı.

 

Öğrenciler, üç ayrı tiyatro gurubu oluşturup sahne aldı.”

 

 

bottom of page