top of page

Eraslan, Harvard Kennedy School’un Sorularını Cevapladı

 

31.08.2013

Yansı Eraslan, Harvard Üniversitesi John F. Kennedy School of Government (HKS) tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.  Mezunu olduğu okulun internet sitesinde yayınlanan röportajda yaşamının ilk 25 yılı boyunca matematik ve fen bilimlerine yoğunlaştığını belirten Eraslan, bu tarihten itibaren sosyal bilimlerin önemini fark ettiğini ve kişisel ilgi alanını bu doğrultuda çeşitlendirmek istediğini ifade etti.

 

Eraslan, 2005 yılında Uluslararası Eğitim Politikası alanında yüksek lisans yapmak amacıyla Harvard Üniversitesi Eğitim Fakültesine devam ederken Harvard Kennedy School’dan ders almaya ve eğitim fakültesi sonrasında bu kez Kennedy School’da yüksek lisans yapmaya karar verdiğini söyledi.  Yansı Eraslan sözlerine şöyle devam etti:

 

 

“Kennedy School’da geçirdiğim zaman çok verimliydi.  HKS’de bulunduğum süre içinde çok fazla sayıda seminer, program ve organizasyona katılarak pek çok fırsattan yararlanma şansım oldu. Harvard kampusu bu anlamda eşsizdir. Harvard öncesinde İzmir’de bir devlet üniversitesinde finansal yönetim ve uluslararası finansman dersleri verirken Kennedy School mezuniyetim sonrasında mühendislik fakültesinde liderlik dersleri vermeye başladım.  Kendi hazırladığım müfredatı kullandığım bu ders lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin dikkatini çekti.  2012-2013 öğretim yılından bu yana lise öğrencilerine liderlik dersi veriyorum.  Bunun Türk ortaöğretim sisteminde lise öğrencileri açısından çok alışılmadık bir deneyim olduğunu düşünüyorum. 

 

Kennedy School’un verdiği eğitim, bireyin dünyaya bakış açısını değiştirmesi açısından övgüyü hak ediyor. Okulu seçme nedenlerimden birisi de buradaki akademisyenlerin ABD’de ve diğer ülkelerde uluslararası politikaya katkısı bulunan kişiler olmasıdır. Eğitimim boyunca politika, diplomasi, medya, üniversiteler ve iş dünyasından farklı misafir konuşmacıları dinledim. Okul ortamındaki öğrenmenin dışında çok geniş bir atmosferde öğrenme ortamında bulundum.  Bu bakımdan HKS, dünyada siyasa oluşturma ve politikaya şekil vermede bir merkezdir.  Yüksek vasıflı çok sayıda sınıf arkadaşım oldu.  Bazıları hâlen parlamento üyesi ve bakan olarak görev yapıyor. 

 

HKS gibi okullar öğrencileri başvuru yapma konusunda ürkütebilir.  Başvuru süreci, öğretim kadrosu ve potansiyel sınıf arkadaşlarını düşününce başvuru sahibi strese kapılabilir.  ‘Kabul edilirsem yetersiz kalır mıyım?’ gibi bir endişe oluşabilir.  Ancak burası son derece açık zihinli insanların bir araya geldiği samimi bir ortam.  Başvurmayı düşünen kişilere tavsiyem, buranın bir parçası olmak için elinizden geleni yapmaya çalışın.” 

 

 

Yansı Eraslan’ın röportajının tam metin için…

bottom of page